Kaitri vasaros saulė: ne tik malonumas, bet ir rūpestis dėl sveikatos

Nijolė KETURKAITĖ

Ilgojo savaitgalio dienomis kepinęs karštis, itin tvankios naktys daugeliui miesto ir rajono gyventojų sukėlė sveikatos sutrikimų. Pasitaikė ir nualpusiųjų, ir patyrusiųjų įvairių traumų, ir perkaitusiųjų saulėje. Jonavos greitosios medicinos pagalbos stoties darbuotojams iškilo problemų dėl agresyviai besielgiančių pacientų – teko kviesti net policijos pareigūnus. Ar meteorologų vėl prognozuojamas karštis ir didelis oro drėgnumas atneš papildomų rūpesčių? O gal žmonės atsakingiau pasirūpins sveikata?

Padaugėjo kvietimų

Jonavos greitosios medicinos pagalbos stoties duomenimis, nuo birželio 23 d. 8 val. iki 27 d. 8 val. buvo gauta 177 kvietimai. 139 kartus medikų ekipažai vyko pas ligonius dėl ūmių susirgimų. Registruoti 22 nelaimingi atsitikimai, 90 pacientų nuvežta į Jonavos ir Kauno sveikatos priežiūros įstaigas.
Greitosios pagalbos kvietimų būna mažiau eilinėmis dienomis, kai lauke nėra labai aukšta temperatūra, tiksliau sakant, artima tradicinei lietuviškai vasarai. Pavyzdžiui, nuo birželio 2 d. 8 val. iki 6 d. 8 val. registruota 141 kvietimas. Tai 36 atvejais mažiau nei per šių Joninių savaitgalį. Pasak Jonavos greitosios medicinos pagalbos stoties direktoriaus Gintauto Kaišos, šiais metais per parą registruojama vidutiniškai daugiau negu 39 kvietimai.

Gaivino nualpusiuosius

Kelias dienas plieskiant kaitriai vasaros saulei, daug gyventojų, sergančių lėtinėmis ligomis, prašė gydytojų pagalbos dėl ligų paūmėjimo.
„Greitąją pagalbą pacientai dažniausiai kvietė, nes skundėsi aukštu kraujospūdžiu, širdies veiklos ir kvėpavimo sistemos sutrikimais. Ypatingai daug ligonių medikams įvardijo pagrindinę kvietimo priežastį – atsiradusį apsunkintą kvėpavimą, oro stygių dėl šilumos. 11 pacientų patyrė traumų. 7 žmonės kreipėsi, nes perkaito saulėje ir patyrė odos nudegimų. Per ilgąjį savaitgalį keturiems ligoniams buvo konstatuota mirtis“, – vardijo skaičius G. Kaiša.
Keturis kartus ekipažai vyko pas nualpusiuosius, keturiolika kartų – pas mėgstančiuosius svaigintis alkoholiu.

Talkino net policija

Ilgąjį savaitgalį pirmosios pagalbos dažniau prireikė 45–64 metų gyventojams (45 kvietimai). O didžiule kaitra sėkmingiau mėgavosi nuo 15 iki 24 metų jaunimas – medikai kviesti tik šešis kartus.

Žinia, aukšta oro temperatūra ir mėnulio pilnatis kai kuriems žmonėms gali sukelti neadekvatų elgesį. Tai pasitvirtino ir per ilgąjį savaitgalį.
Jonavos greitosios medicinos pagalbos stoties duomenimis, šešis kartus reikėjo vykti pas ligonius dėl psichikos ir elgesio sutrikimų. Pasitaikė tokių asmenų, kurie agresyviai elgėsi su greitosios medicinos pagalbos darbuotojais. Siekiant, kad pastarieji būtų apginti, teko kviestis į pagalbą policijos pareigūnų.

Paruošta pagal laikraščio „Naujienos“ parengtą straipsnį